Posle medveda Miloja i mečke Milice i treći mrki medved sa Tare podvrgnut je neobičnoj danonoćnoj prismotri. Ekipa stručnjaka Instituta za zoologiju sa Biološkog fakulteta iz Beograda je i uhvaćenoj mečki Mirki ugradila specijalnu ogrlicu sa satelitskim odašiljačima, koji na svaki sat emituju signale i pokazuju tačnu lokaciju gde se životinje nalaze.
– Slično kao i prilikom hvatanja Miloja i Milice, sve je proteklo po planu i bez problema. U jednoj od šest postavljenih zamki „upecali“ smo odraslu zdravu ženku tarskog mrkog medveda – kaže dr Milan Paunović, koji sa svojim timom, u saradnji sa NP Tara, već tri godine radi na programu „Monitoring populacije mrkog medveda“.
U pitanju je nacionalni projekt i prvo organizovano istraživanje ove vrste u našoj zemlji.
– Čim se pojavila medvedica, odmah smo je omamili sedativom iz puške – priča iskusni rendžer Siniša Jevtić. – Teška je 118 kilograma, a dugačka 158 centimetara. Nadenuli smo joj ime Mirka kao simbol mira i saradnje u ovom pograničnom kraju Srbije prema Republici Srpskoj i BiH – objašnjava Milan Malinić, rukovodilac lovne službe u NP Tara.
Planina Tara je najveće stanište mrkog medveda na Balkanu. Na njoj ima oko 40 primeraka ove zaštićene životinjske vrste. Hranilišta su uvek snabdevena tonama hrane, pa su nasrtaji ovih životinja na stoku seoskih domaćinstava na tarskom području sve ređi – kaže šef rendžera na planinskoj lepotici Miodrag Petrović.
RIS
NAREDNIH godina odašiljače signala dobiće još neke od 53 vrste sisara na Tari. U planu su ispitivanja staništa vuka, divlje svinje, divokoze, jazaavca, kune, vidre i divlje mačke. Zanimljiva biće potraga za risom mada u literaturi nije zabeleženo njegovo prisustvo na ovoj planini. Meštani, pak, tvrde da su videli i ovu životinju na Tari.
Objavljeno na sajtu novosti.rs »
Biloški fakultet Medvedi satelit Tara
Last modified: 26/03/2012