Svetislav Basara je rođen u Bajinoj Bašti 1953. godine. Njegovo prisustvo u javnom životu manifestovalo se na različite načine, pa je kao član Demohrišćanske stranke proveo četiri godine na mestu ambasadora Srbije i Crne Gore na Kipru. Tada je govorio: „Imao sam sreće da budem u jako prijateljskoj zemlji, jako dobrom okruženju. Za mene kao pisca to je bilo jako dobro iskustvo.”
Autor je više od dvadesetak knjiga – romana, zbirki pripovedaka, drama i eseja. Dobitnik je više srpskih i međunarodnih nagrada za književnost, a njegov roman „Fama o biciklistima” smatra se jednim od najboljih romana druge polovine dvadesetog veka u srpskoj književnosti. Objavio je knjige: Napuklo ogledalo, Peking by Night, Kinesko pismo, Fama o biciklistima, Bumerang, Džon B. Malkovič, Kratkodnevica, Looney Tunes, Mongolski bedeker (Nolitova nagrada), Na Gralovom tragu, Na ivici, Sveta mast, Ukleta zemlja, Srce zemlje, Uspon i pad Parkinsonove bolesti, Izgubljen u samoposluzi, Dnevnik Marte Koen, Stradija, Fundamentalizam debiliteta.
Za roman „Uspon i pad Parkinsove bolesti“ dobio je NIN-ovu nagradu za najbolji roman objavljen 2006. godine. „Mein Kampf” je naziv romana koji je ušao u uži izbor za NIN-ovu nagradu 2012. godine. To je svakako prostor sumnje u egzistenciju, ali i sfera neobičnog i originalnog iskustva volšebnika i prokaženih u kome Basara ispisuje priču o bolničkim danima, uspomenama, gorkom iskustvu i likovima koje je bolest i skrajnutost povezala u neku vrstu nadstvarnosti. Reminiscencije pojedinca u društvenoj i istorijskoj shizofreniji, ideološkim eksperimentima i političkim dubiozama i eksperimentima ovdašnjim osnova su priče prepune inspirativne sumnje u Potemkinova sela ideologije i politike, ljudi, lica i naličja nacije koja pokušava da izmisli i domašta istovremeno svoju prošlost i budućnost.
Izvor vesti: Blic
Last modified: 26/03/2012